Leadership Team 2017-2018

In addition to our Board of Directors, our Leadership Team is comprised of all of Leadership Florida's statewide committee chairs and Regional Council members. Members of the Leadership Team serve as liaisons between the full membership and the Board of Directors.

Annual Meeting Committee Co-Chairs
Geri Waksler, Class XXXIII, Of Counsel, McCrory Law Firm
Emily Walsh, Class XXXIV, Publisher, Observer Media Group

Audit Committee Chair
Dominic Calabro, Class IV, President & CEO, Florida TaxWatch

Awards Committee Chair
Madeline Pumariega, Class XXXIII, Chancellor, Florida College System

Class Program Co-Chairs
Ginny Dailey, Class Class XXV, Panza, Maurer & Maynard P.A.
John Dailey, Class XXVI, Commissioner, Leon County

Communications Committee Co-Chairs
Audrey Ring, Class XXIII
Erin VanSickle, Connect VI, Director of External Affairs, Volunteer Florida

Selection/Recruitment Committees Chair
Derek Bruce, Class XXII, Shareholder, Gunster

Member Services Committee Chair
John Horne, Class XXVIII, President/Owner, Anna Maria Oyster Bar

Governance Committee Chair
Greg Haile, Class XXX, General Counsel & Vice President, Public & Government Affairs, Broward College

Finance Committee Chair
Jim Gilmore, Class XXIX, Partner, Infinity Global Solutions

Executive Program Chair
George LeMieux, Executive VII, Shareholder, Gunster

Education Class Co-Chairs
Mandy Clark, Education II, Consulting, JPEF
Pam Stewart, Commissioner, Florida Department of Education

Calusa Regional Council
Chair: Ashley Brown, Class XXXI, President & CEO, Women's Resource Center
Rick Bisio, Class XXXIV, Owner, The Educated Franchisee
Lillian Elliott, Class XXXII, CEO, Lillian Elliott Consulting
Karin Grablin, Class XXXV, COO/Senior Wealth Advisor, SRQ Wealth Management
Steve Hall, Class XXXIV, Market President, Alltrust Insurance
Nick Owens, Connect IV, Marketing & Software Director, POP Yacts & POP RVs
Gabriel Quave, Class XXXV, CEO, IT / Self Storage / Agricultural Supply
William Russell, Class XXXII, President & CEO, Sarasota Housing Authority

East Central Regional Council
Chair: Lawrence Lyman, Connect IV, Vice President, Tactical Electronics Corporation
Glenn Adams, Class XXXV, Executive Partner, Holland & Knight
James Chan, CLF XIII/Connect VII, Client Relations Manager, Lee & Lazzara
Kari Conley, Class XXXII, Director of Community Relations, Orlando Health
Chris Dawson, Connect VI, Associate, GrayRobinson
Carey Gleason, Class XXIII, Executive Director, Bridges Foundation
Debbie Harvey, Class XXVI, President & COO, Ron Jon Surf Shop of Florida
Beth Smith, Connect VII, Community Relations Manager, Orlando Health

Gold Coast Regional Council
Chair: Randall Vitale, CLF III, Class XXXII, Regional Vice President, Hoffman's Chocolates
Doug Bartel, Class XXXV, Sr Director of Business Development External Relations, Florida Blue
Kareen Boutros, Class XXXIII, Executive Director, Broward Workshop
Beth Bryant, Connect VII, Chief Development Officer, HANDY
Marie DeSanctis, Class XXXV, President, Central Campus & VP of Enrollment Services, Broward College
Maggie Gunther, Connect VI, Dir. Communications & Programs, Greater Fort Lauderdale Alliance
Derek Koger, Class XXXV, Director of Public Works Department, Seminole Tribe of Florida

Gulfstream Regional Council
Chair: Sarah Alsofrom, Class XXXII, Director of Community Relations, GL Homes
Thomas Bean, Connect V, Director of Public & Community Engagement, Florida Power & Light 
Chris Benvenuto, Connect VII, Attorney, Gunster
Ian Cotner, Connect VII, Regional Director of External & Legislative Affairs, AT&T
Cour Curatolo, Class XXVII
Michelle Diffenderfer, Class XXXIII, President, Lewis, Longman & Walker
Reed Hartman, Class XXX, Hartman Auction Group
Jordana Jarjura, Class XXXV, General Counsel, Gulf Building

Northeast Regional Council
Chair: Mike Freed, Class XXXIII, Shareholder, Gunster
Joshua Cossey, Connect V, President/Co-Founder, Pulse Clinical Alliance
Virginia Hall, Class XXXV, Senior Director, Advocacy and Community Engagement,
Pat Kilbane, Class XXXV, General Counsel & Wealth Advisor, Ullmann Brown Wealth Advisors
Nik Patel, Class XXXIV, Senior Vice President, Citi
Alisha Pieraccini, Connect VII, Assistant General Counsel, Florida Blue
Nan Rothstein, CLF IV, Attorney
Connie Smith, Class XXXIII, SVP, Diverse Community Capital Program Manager, Wells Fargo

Northwest Regional Council
Chair: MaryRose Sirianni, Class XXXV, External Affairs Manager, AT&T Florida
Gretchen Clarke, Connect VII, Director, Strategic Alliances, AppRiver 
Brian Crumbaker, Class XXXII, Shareholder, Hopping Green & Sams
Ben Gibson, Connect VII, Deputy General Counsel, Executive Officer of the Governor
MaryRose Sirianni, Class XXXV, External Affairs Manager, AT&T Florida
Hong Tran, Connect VI, Operations Services Director, Baptist Heart & Vascular Institute, Baptist Health Care
Erin VanSickle, Connect VI, Director of External Affairs, Volunteer Florida
Kate Wallace, CLF VIII, Director of Public Affairs, Florida Cable Telecommunications Association

Southeast Regional Council
Chair: Carlos Garcia, Class XXIX, Miami Office Managing Partner, Hancock Askew & Co.
Keith Fletcher, Connect V, Executive Director & Vice President, City Year Miami
Xavier Gonzalez, Class XXXV, CEO, eMerge Americas
Phillip Hamilton, Connect VII, Director, Outreach & Program Development, Florida International University
Merdochey LaFrance, Connect VI, Director, Gov. Relations & Public Affairs, City Year Miami
Carlos Orta, Class XV, Vice President, Corporate Affairs, Carnival Corporation & PLC
Danielle Price, Class XXXII, Partner, Holland & Knight
Roland Sanchez-Medina, Class XXIX, Partner, SMGQ Law

Southwest Regional Council
Chair: Tina Ekblad, Connect V, Planning Director/Partner, Morris-Depew Associates
Bill Barker, Class XXXV, Regional President and Publisher, Naples Daily News/Gannett
Charles Chapman, Class XXXIII, County Administrator, Hendry County Government
Ryan King, Connect VII, Revenue Management Analyst II, Hertz Corporation
Tony Lee, Connect VII, Director of Major Gifts, Florida Gulf Coast University
Neale Montgomery, Class XXVIII, Attorney/Partner, Pavese Law Firm
Michael Wynn, Class XXX, President, Sunshine Ace Hardware

West Central Regional Council
Chair: David Capece, Class XXXIII, CEO & Founder, Sparxoo
Carter Anderson, Class XXXIII, Shareholder, Bush Ross
Brian Butler, Class XXXV, President, Vistra Communications
Jessica Costello, Connect VII, Assistant Statewide Prosecutor, Office of the Attorney General
Joni James, Class XXXV, CEO, St. Petersburg Downtown Partnership
Jeff Johnson, Class XXXII, State Director, AARP
Skip Miller, Connect VI, Senior Vice President, Commercial Relationship Manager, SunTrust Bank
Randall Reid, Class XXXIV, Vice President, JE Dunn Construction