Leadership Team 2019-2020

In addition to our Board of Directors, our Leadership Team is comprised of all of Leadership Florida's statewide committee chairs and Region Council members. Members of the Leadership Team serve as liaisons between the full membership and the Board of Directors. An all-inclusive printable list can be found HERE.

2019-2020 BOARD OF DIRECTORS

  • Jim Gilmore, Chair, Cornerstone Class 29, Managing Partner, Gilmore Hagan Partners (Northeast)
  • Greg Haile, Chair-elect, Cornerstone Class 30, President, Broward College (Gold Coast)
  • Pam Rauch, Past-Chair, Cornerstone Class 27, Vice President, External Affairs and Economic Development, Florida Power & Light Company (Gulfstream)
  • Dominic Calabro, Sec./Treasurer, Cornerstone Class 4, President & CEO, Florida TaxWatch (Northwest)
  • Jennifer Grove, Development Chair, Cornerstone Class 33, Vice President, External Relations, Baptist Health Care (Northwest)
  • Lawrence Lyman, Governance Chair, Connect Class 4, Vice President, Tactical Electronics Corporation (East Central)
  • Mark Wilson, Florida Chamber of Commerce Representative, Cornerstone 26, President & CEO, Florida Chamber of Commerce (Northwest)
  • Al Dotson, Jr., Audit Chair, Executive Class 10, Managing Partner, Bilzin Sumberg (Southeast)
  • Carlos Orta, At-Large Member, Cornerstone Class 15, Coral Gables (Southeast) expires 2020
  • Michael Stephens, At-Large Member, Cornerstone Class 35, General Counsel & VP Information Technology, Hillsborough County Aviation Authority (West Central) expires 2020
  • Karen Arnold, At-Large Member, Cornerstone Class 36, COO Greater Tampa Chamber of Commerce (West Central) expires 2021
  • Charles Caulkins, Florida Chamber Rep., Managing Partner, Fisher Phillips (Gold Coast)
  • Gus Corbella, Region Chair Rep., Cornerstone Class 34, Senior Director of Government Law & Policy, Greenberg Traurig (Northwest)
  • Amy Mangan, Region Chair Rep., Cornerstone Class 37, Director, Energy Affairs, Duke Energy (East Central)
  • Dionne Polite, Region Chair Rep., Cornerstone Class 36, Manager of State Operations, AARP (Gold Coast)
  • Sharon Smoley, Cornerstone Class 37 Rep., Cornerstone Class 37, VP Advocacy & Public Policy, Orlando Economic Partnership (East Central)
  • Amira Ishoof, Connect Class 9 Rep., Connect Class 9, Business Development Director, Investments Amazon (Southeast)
  • Terin Barbas Cremer, Past-Connect Chair, Connect Class 3, Managing Partner, Barbas Cremer (West Central)
  • Randall Vitale, Cornerstone Class 38 Chair, Cornerstone Class 32 and College 3, President, Hoffman's Chocolates (Gold Coast)
  • Maggie Gunther, Connect Class 10 Chair, Connect Class 6, Director, Communications & Programs, Greater Fort Lauderdale Alliance (Gold Coast)
  • David Childs, General Counsel, Ex-Officio, Cornerstone Class 35, Attorney, Hopping Green & Sams (Northwest)
  • Wendy Spencer, President & CEO, Ex-Officio, Cornerstone Class 24, (Northwest)

 

REGION COUNCILS

CALUSA:

  • Chair: Branan Jacobs, Connect Class 8, Director of Communications, MagnifyGood
  • Jaymie Carter, Cornerstone Class 36, Realtor, Michael Saunders & Co.
  • John Horne, Cornerstone Class 28, Owner, Anna Maria Oyster Bar
  • Susie Bowie, Cornerstone Class 37, Executive Director, Manatee Community Foundation
  • Ashley Brown, Cornerstone Class 31, President, Women’s Resource Center
  • Stevie Freeman-Montes, Connect Class 9, Sustainability Manager, City of Sarasota
  • Karin Grablin, Cornerstone Class 35, COO & Lead Wealth Advisor, SRQ Wealth
  • Carolyn Johnson, Cornerstone Class 18
  • Sarah Wertheimer, Connect Class 8, Executive Director, Embracing Our Differences
  • Kelly Caldwell, Cornerstone 28, CEO & President, Caldwell Trust Company

EAST CENTRAL:

  • Chair: Amy Mangan, Cornerstone Class 37, Director of Energy Affairs, Duke Energy
  • Kate Wilson, Cornerstone Class 37, Sr. VP Community Affairs, Wells Fargo
  • John Gyllin, Cornerstone Class 37, VP Economic Development, Seminole State College
  • Eric Marshall, Cornerstone Class 37, Sr. VP Sales Management, Universal Orlando
  • Sam Kearns-O’Lenick, Cornerstone Class 37, Executive Director, Community Impact, AdventHealth
  • Carey Gleason, Cornerstone Class 23, VP Develop. & Marketing, Habitat for Humanity, Brevard
  • Beth Smith, Connect Class 7, Government & Education Manager, Cigna
  • Jordan Jiloty, Connect Class 8, Sr. Director Government Affairs, NASCAR
  • Chev Lovett, Connect Class 9, Sr. VP Managing Director, Organize Florida
  • Courtney Barnard, Connect Class 9, Lobbyist, Verizon

GOLD COAST:

  • Chair: Dionne Polite, Cornerstone Class 36, Manager of  State Operations, AARP
  • Terry Frank, Cornerstone Class 36, Director of Marketing and Strategic Projects, BBX Capital
  • Safiya Brea, Connect Class 8, Shareholder, Chen Moore & Associates
  • Burnadette Norris-Weeks, Cornerstone Class 31, Attorney, Austin Pamies Norris Weeks
  • Andrew Bowers, Connect Class 9, Director of Operations, Seminole Tribe of Florida
  • Doug Bartel, Cornerstone Class 35, Sr. Director of Development, Florida Blue
  • Angel Burgos, Cornerstone Class 36, Exec. Director, MBA programs, FIU
  • Malena Mendez-Dorn, Cornerstone Class 37, Director of Corporate Partnerships, Broward Center for Performing Arts
  • Lisa Founds, Cornerstone Class 30, President, Winterfest
  • Kathy Eggleston, Cornerstone Class 15, Managing Partner, Avenue Executive

 

GULFSTREAM:

  • Chair: Thomas Bean, Connect Class 5, Dir., Public & Community Engagement, Florida Power & Light
  • Greg Brostowicz, Connect Class 6, Director of Communications, United Technologies Corp.
  • Derek Harris, Connect Class 5, Shareholder, Carlton Fields Jorden Burt
  • Ofelia Utset, Cornerstone Class 34, President, Deluge Biotechnologies
  • Sophia Nelson, Cornerstone Class 35, President, S.A. Nelson & Associates
  • Noemi Coltea, Connect Class 3, COO Strategy & Development, MDS On Demand
  • Danielle Shull, Connect Class 9, Director of Client Experience, Gehring Group
  • Monte Lambert, Cornerstone Class 34, Sr. Business Development Manager, WGI
  • Rick Asnani, Cornerstone Class 37, President and Chief Solutions Officer, Cornerstone Solutions
  • Ashley Tripp, Cornerstone Class 37, Owner, Tripp Electric Motors

 

NORTHEAST:

  • Chair: Pat Kilbane, Cornerstone Class 35, General Counsel & Wealth Advisor, Ullmann Brown Wealth Advisors
  • Ashlea Edwards, Connect Class 9, Attorney, Akerman Law
  • Nan Rothstein, College Class 4, Attorney
  • Gary Flower, Cornerstone 19, Judge, 4th Judicial Circuit
  • Josh Cockrell, Connect 8, Class Principal, The StellaRea Group
  • Heather Houston, Connect Class 4, Sr. Account Supervisor, Dalton Agency
  • Corina Velasquez, Connect Class 6, Asst. Dir. of Human Resources, University of Florida
  • Crystal Freed, Cornerstone Class 37, President, The Freed Firm
  • April Green, Cornerstone Class 34, CFO & COO, ME Business Solutions
  • Chad Labenz, Cornerstone Class 34, Vice President, Wealth Management Advisor, Bank of America

 

NORTHWEST:

  • Chair: Gus Corbella, Cornerstone Class 34, Sr. Dir., Govt. Law & Policy Greenberg Traurig
  • MaryRose Sirianni, Cornerstone Class 35, External Affairs Manager, AT&T
  • Ray Walker, Cornerstone Class 37, Regional Dir. of External Affairs, AT&T
  • Glen Bishop, Connect Class 8, Owner, GBE
  • Anthony DiMarco, Cornerstone Class 36, Government Affairs, Florida Bankers Association
  • Gil Ziffer, Cornerstone Class 37, President, Ziffer Stansberry Communications
  • Jeffrey Sharkey, Cornerstone Class 8, President, Capitol Alliance Group
  • Cissy Proctor, Executive Class 10, Managing Partner Tallahassee, LSN Partners
  • Erin VanSickle, Connect Class 6, Deputy Chief of Staff, Florida Office of Insurance Regulation
  • Tim Center, Cornerstone Class 28, Principal, Centerfield Strategy

SOUTHEAST:

  • Chair: Danielle Price, Cornerstone Class 32, Partner, Holland & Knight
  • Lynette Cardoch, Cornerstone Class 27, Dir. of Resilience and Adaptation, Moffatt & Nichol
  • Elena Otero, Connect Class 8, Attorney, Holland & Knight
  • Matt Pinzur, Cornerstone Class 36, VP & Chief Marketing Officer, Jackson Health System
  • Jose Acosta, Cornerstone Class 37, VP and Sr. Partner, Chen Moore & Associates
  • Roland Sanchez-Medina, Cornerstone Class 29, Partner, SMGQ Law
  • Lu Martinez, Connect Class 8 and Education Class 4, Founder, Unyted
  • Maryam Laguna Borrego, Connect Class 5, Asst. VP for Public Affairs, University of Miami
  • Phillip Lloyd Hamilton, Connect Class 7, Dir. of Outreach & Program Development, FIU
  • Tere Garcia, Cornerstone Class 15, Sr. VP and Partner, Bermello, Ajamil & Partners

SOUTHWEST:

  • Chair: Brian Goguen, Cornerstone Class 30, COO, Barron Collier
  • Tony Lee, Connect Class 7, Director of Major Gifts, Florida Gulf Coast University
  • Christin Collins, Cornerstone Class 37, System Dir. of Health & Wellness, Lee Health
  • Eric Edwards, Connect Class 9, Asst. VP Government Affairs, US Sugar
  • Michael Wynn, Cornerstone Class 30, President, Sunshine Ace Hardware
  • Stephanie Kissinger, Cornerstone Class 35, Manager, Waste Management
  • Michelle McLeod, Cornerstone Class 36, Naples City Council Member, Naples City Council
  • Julie Schmelzle, Cornerstone Class 36, Senior Vice President, Bank of America
  • Sabra Smith, Cornerstone Class 32, Vice President, London Bay Homes
  • David Gordley, Cornerstone Class 33, President for SW Florida, IBERIABANK

 

WEST CENTRAL:

  • Chair: Dianne Jacob, Cornerstone Class 18 and Education Class 3, Sr. VP, PNC Bank
  • Randall Reid, Cornerstone Class 34, Vice President, JE Dunn Construction
  • Frank Wells, Cornerstone Class 37, Chief Impact Officer, Bright Community Trust
  • Charles Hokanson, Cornerstone Class 36, Sr. VP Florida Community Engagement, Helios Education Foundation
  • Jess Johnson, Cornerstone Class 33, Cross Border Transactions, Savills Studley
  • Michael Kamprath, Connect Class 8, Asst. General Counsel, Hillsborough Aviation Authority
  • Eric Johnson, Connect Class 9, Director, Community Relations, Hillsborough Community College
  • L. T. Lafferty, Cornerstone Class 37, Attorney, Holland & Knight
  • Jason Holloway, College Class 16, Chief Legislative Assistant, State Senator Darryl Rouson
  • Jason Mehta, Connect Class 5, Partner, Bradley Arant Boult Cummings

 


STATEWIDE COMMITTEES

ANNUAL MEETING CO-CHAIRS:

  • Tim Hogans, Connect Class 6, External Affairs Manager, Florida Power & Light (Gold Coast)
  • Sarah Alsofrom, Cornerstone Class 32, Director of Community Relations, GL Homes (Gulfstream)

AWARDS CHAIR: 

  • Kari Conley, Cornerstone Class 32, Government & Community Relations Manager, Duke Energy (East Central)

COMMUNICATIONS CO-CHAIRS: 

  • French Brown, Connect Class 7, Attorney, Dean Mead (Northwest)
  • Stephanie Lucarelli, Cornerstone Class 37, Vice Chair, Collier County School Board (Southwest)

 

BRANDING CO-CHAIRS:

  • Michael Munz, Cornerstone Class 32, Partner, The Dalton Agency (Northeast)
  • Audrey Ring, Cornerstone Class 23, Owner, Audrey Ring Consulting (Gold Coast)


EDUCATION PROGRAM:

  • Kam Patton, Education Class 5 Chair, Cornerstone Class 31, Education Class 1, Superintendent, Collier County Schools (Southwest)
  • Charles Hokanson, Advisory Committee Co-Chair, Cornerstone Class 36, Sr. VP Florida Community Engagement, Helios Education Foundation (West Central)
  • Paul Burns, Advisory Committee Co-Chair, Education Class 2, Deputy Chancellor for Educator Quality, Florida Department of Education (Northwest)

 

2020 INTERNATIONAL TRIP CO-CHAIRS:

  • Virginia Hall, Cornerstone Class 35, VP, Foundation & Community Engagement, St. Vincent’s HealthCare (Northeast)
  • Fred Karlinsky, Cornerstone Class 36, Shareholder, Greenberg Traurig (Gold Coast)

 

RECRUITMENT CHAIRS:

  • Madeline Pumariega, Cornerstone Class 33, Executive VP and Provost, Tallahassee Community College (Northwest)
  • Imran Siddiqui, Connect Class 8, President, Siddiqui Strategies (Gulfstream)
  • Barbara Shirley, Education Class 1, Principal, Alta Vista Elementary School, Sarasota (Calusa)


STATEWIDE PROGRAM: 

  • Katie Scanlan, Chair, Cornerstone Class 28, Sr. VP National Suburban Segment Executive, Bank of America (West Central)
  • Ron Christaldi, Cornerstone Class 36, Attorney, Shumaker, Loop & Kendrick (West Central)
  • George Forman, Cornerstone Class 36, COO, Palm Beach County Sheriff’s Office (Gulfstream)
  • Rick Bisio, Cornerstone Class 34, Owner, The Educated Franchisee (Calusa)
  • Renee Bookout, Cornerstone Class 36, Corporate Counsel, Center for Individual Freedom (Northwest)
  • Jason Dimitris, Cornerstone Class 29, Judge, 11th Judicial Circuit, (Southeast)
  • James Chan, Connect Class 7, College Class 13, Florida State Director, State Innovation Exchange (West Central)
  • Chris Carmody, Connect Class 1, Shareholder, GrayRobinson (East Central)
  • Maggie Hightower, Connect Class3, Chief Philanthropy Officer, Nemours Children's Hospital System

 

EXECUTIVE CLASS 11 CHAIR:

  • Mark Jones, Executive Class 9, President, Orlando Regional Medical Center (East Central)

 

LEADERSHIP FLORIDA CONNECT BOARD OF GOVERNORS:

  • Andrew Fay, Chair, Connect Class 4, Public Service Commissioner (Northwest)
  • Terin Barbas Cremer, Connect Past Chair, Connect Class 3, Managing Partner, Barbas Cremer (West Central)
  • Imran Siddiqui, Recruitment Chair, Connect Class 8, President, Siddiqui Strategies (Gulfstream)
  • Maggie Gunther, Connect Class 10 Chair, Connect Class 6, Director, Communications and Programs, Greater Fort Lauderdale Alliance (Gold Coast)
LF