Chat with us, powered by LiveChat

2O2O Selection Committee Members Announced

Articles , Movers & Shakers , Press Releases ,

Leadership Florida is proud to announce the 2020-2021 Selection Committee members for the upcoming classes. These members have the challenging task of choosing the next Leadership Florida classes, including Education Class 6, Connect Class 11, and Cornerstone Class 39.

THANK YOU!

We wish to thank each of these members for accepting this Committee position and dedicating their time and talents to finding the perfect group of applicants for our next Cornerstone, Connect, and Education Classes.

Leadership Florida Members:
Please feel free to reach out to the Selection Committee Members between today and Monday, June 15th, to promote the applicants that you feel would be outstanding Leadership Florida members.  For more information, visit this Members-Only Resource.

Connect Class 11 Selection Committee

COMMITTEE CHAIR:  Henry Mack
Florida Department of Education
(Connect Class 9)

Cristina Abreu
Nielsen
(Connect Class 5)
Calusa

Stevie Freeman-Montes
City of Sarasota
(Connect Class 9)
Calusa

Chris Dawson
GrayRobinson
(Connect Class 6)
East Central

Chev Lovett
Organize Florida
(Connect Class 9)
East Central

Ashley Boxer
Broward Health
(Connect Class 10)
Gold Coast

Safiya Brea
Chen Moore & Associates
(Connect Class 8)
Gold Coast

Janiece Davis
Florida Department of Health
(Connect Class 9)
Gulfstream

Cara Perry
Florida Atlantic University
(Connect Class 7)
Gulfstream

Chris Hagan
Gilmore Hagan Partners
(Connect Class 10)
Northeast

Heather Houston
Dalton Agency
(Connect Class 4)
Northeast

Gretchen Clarke
UWF Center for Cybersecurity
(Connect Class 7)
Northwest

Reggie Ellis
Florida A&M University
(Connect Class 9)
Northwest

Mario Bailey
Converge Government Affairs
(Connect Class 9)
Southeast

Merdochey LaFrance
Verizon
(Connect Class 6)
Southeast

Tina Ekblad
Morris-Depew Associates
(Connect Class 5)
Southwest

Ryan King
Hertz Corporation
(Connect Class 7)
Southwest

Eric Johnson
Hillsborough Community College
(Connect Class 9)
West Central

Callie Neslund
The Mosaic Company
(Connect Class 3)
West Central


Cornerstone Class 39 Selection Committee

COMMITTEE CHAIR: Randy Hanna
Florida State University
(Cornerstone Class 11)

Roxanne Joffe
MagnifyGood
(Cornerstone Class 29)
Calusa

Geri Waksler
McCrory Law Firm
(Cornerstone Class 33)
Calusa

Elisha Gonzalez Bonnewitz
FAIRWINDS Credit Union
(Cornerstone Class 30)
East Central

Pam Nabors
CareerSource Central Florida
(Cornerstone Class 35)
East Central

Mildred Coyne
Broward College
(Cornerstone Class 37)
Gold Coast

Audrey Ring
Audrey Ring Consulting
(Cornerstone Class 23)
Gold Coast

Jessica Cecere
Nonprofits First
(Cornerstone Class 28)
Gulfstream

Bill Shepherd
Holland & Knight
(Cornerstone Class 36)
Gulfstream

Mary Marx
PACE Center for Girls
(Cornerstone Class 29)
Northeast

Nik Patel
Citi
(Cornerstone Class 34)
Northeast

Sean Pittman
Pittman Law Group
(Cornerstone Class 21)
Northwest

Julie Sheppard
Florida Institute for Human and Machine Cognition
(Cornerstone Class 25)
Northwest

Tere Garcia
Bermello, Ajamil & Partners
(Cornerstone Class 15)
Southeast

Carlos Mallol
Stantec
(Cornerstone Class 34)
Southeast

Kerry Geroy
Naples Global Advisors
(Cornerstone Class 29)
Southwest

Jackie Stephens
Children's Advocacy Center of Collier
(Cornerstone Class 26)
Southwest

Barbara Ann Blue
(Cornerstone Class 5)
West Central

Heyward Golden
AMIKids
(Cornerstone Class 29)
West Central


Education Class 6 Selection Committee

COMMITTEE CHAIR: Beth Duda
The Patterson Foundation
(Education Class 4)

Barbara Shirley
Alta Vista Elementary School
(Education Class 1)
Calusa

Kadie Hayward Mullins
Embry-Riddle Aeronautical University
(Education Class 4)
East Central

Apryl Freeman
Broward College
(Education Class 4)
Gold Coast

Joe Lee
School District of Palm Beach County
(Education Class 4)
Gulfstream

Kristi Rousseau
Oakleaf High School
(Education Class 4)
Northeast

Paul Burns
Florida Department of Education
(Education Class 2)
Northwest

Maria Pouncey
Panhandle Area Educational Consortium
(Education Class 1)
Northwest

La-Shanda West
Cutler Bay Senior High
(Education Class 4)
Southeast

Jen Mitchell
Collier County Public Schools
(Education Class 5)
Southwest

Felecia King
Lockhart Elementary Magnet Hillsborough
(Education Class 3)
West Central