2O22-2O23 Class Selection Committees Announced

Press Releases ,

2O22-2O23 Class Selection
Committee Members Announced

Leadership Florida is proud to announce the 2022-2023 Class Selection Committee members for the upcoming classes. These members have the challenging task of choosing the next Leadership Florida classes for Education Class 7, Connect Class 12, and Cornerstone Class 40.

THANK YOU!

We wish to thank each of these members for accepting this Committee position and dedicating their time and talents to selecting the perfect group of applicants for our next Cornerstone, Connect, and Education Classes.

2O22-2O23 Selection Committees

Connect Class 12 Selection Committee

COMMITTEE CHAIR:
Eric Johnson
Hillsborough Community College
Connect Class 9
West Central

Jamie Smith
State College of Florida, Manatee Sarasota
Connect Class 10
Calusa

Sarah Wertheimer
Embracing Our Differences
Connect Class 8
Calusa

Traci Deen
Conservation Florida
Connect Class 9
East Central

Juan Amo
Bank of America
Connect Class 4
East Central

Jonathan Osborne
Gunster
Connect Class 11
Gold Coast

Jonathan Schwartz
It's Sugar
Connect Class 7
Gold Coast
Greg Brostowicz
United Technologies
Connect Class 6
Gulfstream

Keith Fletcher
Boys & Girls Clubs of Martin City
Connect Class 5
Gulfstream

Phillip Lee
Florida Blue | GuideWell
Connect Class 10
Northeast

Shamika Wright
Jax Chamber
Connect Class 10
Northeast

Stefanie Bowden
Comcast
Connect Class 9
Northwest

Jon Harris Maurer
Equality Florida
Connect Class 8
Northwest
Alfredo Reynoso
Hancock Askew & Co.
Connect Class 10
Southeast

Jose Cueto
Miami-Dade Water & Sewer Depart.
Connect Class 10
Southeast

Kristin Smale
Meyers Research
Connect Class 5
Southwest

Amanda Beights
Greater Naples Chamber of Commerce
Connect Class 10
Southwest

Caz Hodge
Caz Hodge Marketing
Connect Class 10
West Central

Estella Gray
Hill & Knowlton Strategies
Connect Class 6
West Central

Cornerstone Class 4O Selection Committee

COMMITTEE CHAIR:
Garrett Richter
First Foundation Bank
Cornerstone Class 17
Southwest

Jennifer Rominiecki
Marie Selby Botanical Gardens
Cornerstone Class 36
Calus
Mike Bennett
Supervisor of Elections-Manatee City
Cornerstone Class 36
Calusa

Lori Johnson
Edelman
Cornerstone Class 36
East Central

Frank Wells
Bright Community Trust
Cornerstone Class 37
East Central

Laurie Sallarula
Junior Achievement
Cornerstone Class 32
Gold Coast

Henri Crockett
Crockett Foundation
Cornerstone Class 35
Gold Coast

Joe Gibbons
Gibbons Consulting Group
Cornerstone Class 37
Gulfstream

Melissa McKinlay
Palm Beach County Commission
Cornerstone Class 37
Gulfstream

Helen Jackson
Women of Color Cultural
Foundation
Cornerstone Class 21
Northeast

Mike Hightower
Cornerstone Class 24
Northeast

Flecia Braswell
FLECIA
Cornerstone Class 13
Northwest

Anthony DiMarco
Florida Bankers Association
Cornerstone Class 36
Northwest
Marlene Quintana
GrayRobinson
Cornerstone Class 28
Southeast

Rosa Eckstein Schechter
Avenir Holdings
Cornerstone Class 35
Southeast

Brian Goguen
Barron Collier Companies
Cornerstone Class 30
Southwest

Russell Budd
PBS Contractors
Cornerstone Class 24
Southwest

Vinette Godelia
Stearns Weaver Miller Weissler
Alhadeff & Sitterson
Cornerstone Class 29
West Central

Troy Atlas
Home Safety Solutions
Cornerstone Class 38
West Central

Education Class 7 Selection Committee

COMMITTEE CHAIR:
Kristin Rousseau
Clay County Adult & Community Education
Education Class 4
Northeast

Jennifer Vigne
Education Foundation of Sarasota City
Education Class 4
Calusa

Seth Daub
Orange County Public Schools
Education Class 5
East Central

Jeffrey Nasse
Broward College
Education Class 3
Gold Coast

Maureen Wilt
Florida Power and Light Company
Education Class 1
Gulfstream

Jen Brown
Kipp Jacksonville Schools
Education Class 5
Northeast

David Chambers
Governors Charter Academy
Education Class 6
Northwest

Khalifa Stanford
Miami-Dade Schools
Education Class 4
Southeast

Jen Mitchell
Collier County Public Schools
Education Class 5
Southwest

Daphne Miles
Big Brothers Big Sisters of Tampa Bay
Education Class 4
West Central

Contact information for committee members can be found in the Online Directory.